Dary a dedikace Klementu Gottwaldovi
Mapu vytvořili
Cíle mapy
Cílem mapy je výběrem autentického archivního a trojrozměrného materiálu ukázat některé ze způsobů, jimiž se tehdy (v období mezi lety 1945 až 1953, kdy K. Gottwald zastával vysoké státní funkce) projevovala nekritická glorifikace této osoby ze strany institucí, organizovaných skupin, ale i jednotlivců. Tzv. kult osobnosti byl negativně zhodnocen již v roce 1956 N. S. Chruščovem, který tak skoncoval s ideologií stalinismu (J. V. Stalin byl nejvýraznějším objektem nekritické glorifikace vůdce). Gottwaldův kult částečně vychází jak ze sovětského vzoru, zároveň však navazuje na prvorepublikový kult T. G. Masaryka.
Materiály použité v mapě pocházejí ze sbírky Muzea Klementa Gottwalda, kam se částečně dostaly roku 1958 po zrušení výše zmíněné stálé výstavy na Pražském hradě, případně přímo z Archivu Kanceláře prezidenta republiky (část je zde stále uložena i dnes), a dnes jsou součástí Sbírky Muzea dělnického hnutí v Národním muzeu.
Nejedná se však zdaleka o úplný výčet všech zachovaných nebo dohledaných položek, ale o výběr typově a obsahově zajímavých, či naopak reprezentativních a typických příkladů, rozdělených do několika obsahových kategorií. Redukce byla nutná jednak pro srozumitelnost – aby uživatel nebyl zahlcen neúměrným množstvím dat – ale také proto, že ani maximalistická prezentace všech sbírkových položek by neměla vyšší hodnoty pro kvantitativní, typologický, ani jiný výzkum, neboť žádnou z kolekcí dedikací a darů nelze považovat za kompletní.
Metodika a přílohy
Kategorie
Mapu jsme rozdělili do několika vrstev. Ty by měly usnadnit orientaci, nejde však o přesně definované a pevné kategorie: některá místa jsou obtížně zařaditelná, klasifikace se v některých případech překrývá. Základním smyslem mapy je, aby nám pomáhala klást si otázky, které se můžete pokusit zodpovědět prostřednictvím výstavy, svých vzpomínek či rozhovorem s pamětníky.
2) Zdravice v období po 28. únoru 1948 – Po celou první polovinu března přichází děkovné a blahopřejné telegramy ze všech míst republiky, vyjadřující souhlas s vůdčí úlohou KSČ.(Oproti tomu se ve sbírce nenachází žádné povšimnutí hodné množství gratulací k úspěchu ve volbách v květnu 1946, významnější příležitostí se toho roku staly až narozeniny tehdejšího předsedy vlády K. Gottwalda).
3) Výročí 30. let od vzniku samostatného Československa (připadající na 28. října 1948) bylo významnou příležitostí pro vznik tohoto druhu dokumentů. Na některých je uvedeno motto „bez 7. listopadu by nebylo 28. října“, posouvající důraz významu výročí k myšlence, že ruská bolševická revoluce byla bezprostřední příčinou a podmínkou úspěšného završení snahy o národní sebeurčení a vzniku samostatné ČSR. Ostatně připomínka výročí vzniku Československa (a osobností s ním spojených) byla velmi brzy zcela potlačena a celé období první republiky se v komunistickém historickém narativu stalo pouze úpadkovým obdobím kapitalismu, utlačujícího proletářskou třídu a nevyhnutelně spějícího k nadvládě fašismu u nás.
V naší mapě jsou zaneseny archiválie dedikované jmenovitě KG, někdy však byly závazky dedikovány i k jiným adresátům, v tomto raném období např. Ústřednímu výboru KSČ právě u příležitosti sjezdů (jmenovitě IX. sjezdu na podzim 1949), jiným státním představitelům – mnohem menší množství je dochováno ve sbírce k Antonínu Zápotockému jako představiteli odborů (ROH). V období normalizace, kdy tento typ materiálů zažívá nový rozkvět, jsou (z valné většiny zcela formální) pracovní závazky sepisované organizacemi i jednotlivci i mnohdy i bez konkrétních dedikací.
V mapě je prezentován především výběr předmětů zachovaných ve Sbírce Muzea dělnického hnutí v Národním muzeu. Pro ilustrování šíře typů darů jsou doplněny i dary, které se nedochovaly a informace o nich jsou čerpány z dokumentů ve fondech Archivu Kanceláře prezidenta republiky. U těchto několika položek nejsou přílohy.
Jak se zapojit do projektu?
Chybí vám na mapě nějaké místo, které dobře znáte a s tématem souvisí? Budeme rádi, když nám dáte vědět.